Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
frontpagewileysmiley posted Dec 02, 2025 08:25 PM
frontpagewileysmiley posted Dec 02, 2025 08:25 PM

210-lb BalanceFrom Olympic Bumper Plate Weight Plate Set w/ Steel Hub (Black)

& More + Free S&H

$130

$200

35% off
Walmart
36 Comments 9,553 Views
Get Deal at Walmart
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Walmart has BalanceFrom Olympic Bumper Plate Weight Plate Sets w/ Steel Hub (Various Weights, Black) on sale as listed below. Shipping is free.

Thanks to Community Member wileysmiley for finding this deal.

Available:

Editor's Notes

Written by Corwin | Staff
  • About this Deal:
    • While supplies / offer lasts.
    • Please see the original post for additional details and give the WIKI and forum comments a read for helpful discussion.
  • About this Store:
    • Walmart's return policy is here. -Corwin

Original Post

Written by wileysmiley
Product Info
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Product Info
Community Notes
About the Poster
Walmart has BalanceFrom Olympic Bumper Plate Weight Plate Sets w/ Steel Hub (Various Weights, Black) on sale as listed below. Shipping is free.

Thanks to Community Member wileysmiley for finding this deal.

Available:

Editor's Notes

Written by Corwin | Staff
  • About this Deal:
    • While supplies / offer lasts.
    • Please see the original post for additional details and give the WIKI and forum comments a read for helpful discussion.
  • About this Store:
    • Walmart's return policy is here. -Corwin

Original Post

Written by wileysmiley

Community Voting

Deal Score
+75
Good Deal
Get Deal at Walmart

Price Intelligence

Model: BalanceFrom Olympic Bumper Plate Weight Plate with Steel Hub, Black, 210 lbs Set, Multiple Packages

Current Prices

Sort: Lowest to Highest | Last Updated 12/3/2025, 08:27 PM
Sold By Sale Price
Walmart$130

Leave a Comment

Unregistered (You)

Top Comments

mitsured
469 Posts
254 Reputation
100-lb Set: $79 / 100 lb = $0.79 per lb
160-lb Set: $114 / 160 lb = $0.7125 per lb
210-lb Set: $130 / 210 lb ≈ $0.62 per lb
260-lb Set: $185 / 260 lb ≈ $0.71 per lb
370-lb Set: $243 / 370 lb ≈ $0.66 per lb
The lowest price per pound is approximately $0.62 for the 210-lb set.

35 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Dec 02, 2025 09:52 PM
285 Posts
Joined Dec 2020
JeffersonStreetDec 02, 2025 09:52 PM
285 Posts
I think that 370 lb set for $243.00 is just amazing! GET SWOLE! Thanks, OP!
3
Dec 02, 2025 10:09 PM
794 Posts
Joined Nov 2016
craigs4sale11Dec 02, 2025 10:09 PM
794 Posts
In before the small comments.

I opened these took them out of the plastic wrap they were in wiped the machine oils off with a damp cloth warm water and let them sit in the sun for 2 days. There was nearly no additional smells that people typically complain about.

.65-.66 cents a lbs is a freaking sweet deal.
1
Dec 02, 2025 11:01 PM
252 Posts
Joined May 2015
RideOrCollideDec 02, 2025 11:01 PM
252 Posts
Amazing deal. If i didn't already have a couple thousand lbs and have any money I'd def jump on this deal and buy a few sets!
Yesterday 12:58 AM
4,706 Posts
Joined Jun 2008
AndrewinMDYesterday 12:58 AM
4,706 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank AndrewinMD

Perfect timing since I have everything for my little basement gym except plates. I'm getting the 210lb set with 2x10lb plates for $18 more. That's just under 65 cents/lb...for brand new plates. Everyone locally is selling used plates for $1/lb, so this literally can't be beat unless you're buying from a friend.

Delivery guy is going to hate me. 🤣
1
Yesterday 01:17 AM
1 Posts
Joined Sep 2025
bmaier568Yesterday 01:17 AM
1 Posts
I used the onepay 10 percent off my first walmart order with them and brought it down to $120 and was able to stack a cash portal on top, thanks OP, you're the goat!
Yesterday 01:21 AM
83 Posts
Joined May 2013
mitsu10Yesterday 01:21 AM
83 Posts
Thanks! Got the 160lb + Barbell set.

Anyone know where I can get cheap 5 and 2.5 pd plates?
Yesterday 01:31 AM
31 Posts
Joined Nov 2018
EagerFeather4938Yesterday 01:31 AM
31 Posts
Any deals on bench and bar to match

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Yesterday 01:45 AM
794 Posts
Joined Nov 2016
craigs4sale11Yesterday 01:45 AM
794 Posts
Quote from mitsu10 :
Thanks! Got the 160lb + Barbell set. Anyone know where I can get cheap 5 and 2.5 pd plates?
I've found in my area those small plates. 5lbs is relatively normal. But 2.5s and lower are a premium. Since they are rather niche the normal $1 lbs estimate does not apply.
1
Yesterday 01:45 AM
1,788 Posts
Joined Oct 2006
lzboyYesterday 01:45 AM
1,788 Posts
Bought the 370 set. I feel sorry for who has to deliver them. 🙁
1
Yesterday 02:22 AM
36 Posts
Joined Aug 2007
VininYesterday 02:22 AM
36 Posts
I ordered with this small 45lb set to fill in the smaller weights: https://www.walmart.com/ip/Gianna...6425356433

Everyone in my area expects me to pay $1.20+/lb for their plates.
Pro
Yesterday 02:36 AM
469 Posts
Joined Feb 2020
mitsured
Pro
Yesterday 02:36 AM
469 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank mitsured

  • 100-lb Set: $79 / 100 lb = $0.79 per lb
  • 160-lb Set: $114 / 160 lb = $0.7125 per lb
  • 210-lb Set: $130 / 210 lb ≈ $0.62 per lb
  • 260-lb Set: $185 / 260 lb ≈ $0.71 per lb
  • 370-lb Set: $243 / 370 lb ≈ $0.66 per lb
The lowest price per pound is approximately $0.62 for the 210-lb set.
5
Yesterday 02:40 AM
35 Posts
Joined Dec 2019
Solo-hanYesterday 02:40 AM
35 Posts
No experience with these but I love fringe sport quality and customer service. Give them a look. The savage color plates are amazing looking. And is what I have, think I bought the 270 set and I just added a pair of red 55lb to my collection. They have mil spec plates that are cheaper and flat black too.
Yesterday 02:41 AM
114 Posts
Joined Apr 2011
nfilipacYesterday 02:41 AM
114 Posts
Quote from Vinin :
I ordered with this small 45lb set to fill in the smaller weights: https://www.walmart.com/ip/Gianna...6425356433Everyone in my area expects me to pay $1.20+/lb for their plates.
Mixing bumper plates with cast iron on a bar feels wrong to me lol
Yesterday 03:18 AM
1,788 Posts
Joined Oct 2006
lzboyYesterday 03:18 AM
1,788 Posts
Quote from EagerFeather4938 :
Any deals on bench and bar to match
There is this bench, which is not a bad deal https://www.walmart.com/ip/428377835

Or this https://www.walmart.com/ip/7237252587

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Yesterday 04:06 AM
308 Posts
Joined May 2018
CrimsonFeather358Yesterday 04:06 AM
308 Posts
Quote from craigs4sale11 :
In before the small comments.

I opened these took them out of the plastic wrap they were in wiped the machine oils off with a damp cloth warm water and let them sit in the sun for 2 days. There was nearly no additional smells that people typically complain about.

.65-.66 cents a lbs is a freaking sweet deal.
Good call. Palmolive or Dawn dishwashing soap works great on stuff like this (smelly rubber bumper plates, stall mats, etc.)
1

Leave a Comment

Unregistered (You)

Popular Deals

Trending Deals