Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
frontpageRokket | Staff posted Nov 26, 2025 03:41 AM
frontpageRokket | Staff posted Nov 26, 2025 03:41 AM

48-Count 6-Oz Annie's Organic Pasta Shells & Real Aged Cheddar

w/ Subscribe & Save + Free S&H

$28

$47

40% off
Amazon
23 Comments 6,089 Views
Get Deal at Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon has 12-Pack 6-Oz Annie's Organic Pasta Shells & Real Aged Cheddar on sale at 4 for $39.84 - $10 Multibuy Discount (Save $10 when you buy $35 of select items) - 5% off when you check out via Subscribe & Save = 4 for $27.85. Shipping is free.Thanks to Deal Hunter Rokket for sharing this deal.

Features:
  • Bring creamy, cheesy goodness to the family table with organic pasta shells with the delightful taste of aged cheddar cheese
  • Made with organic pasta and real cheese, Annie's delivers the delicious, wholesome taste you know and love
  • Just follow the package direction to create yum in about 10 minutes; An ideal addition to a lunch, snack, dinner or any meal

Editor's Notes

Written by qwikwit | Staff
  • About this Deal:
    • With this deal the price is roughly ~$0.58 each.
    • Rated 4.6 out of 5 stars on Amazon based on over 16k customer reviews.
    • Please see the original post for additional details and/or view the Wiki and forum comments for further helpful discussion if available.
  • About this Store:

Original Post

Written by Rokket | Staff
Product Info
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Product Info
Community Notes
About the Poster
Amazon has 12-Pack 6-Oz Annie's Organic Pasta Shells & Real Aged Cheddar on sale at 4 for $39.84 - $10 Multibuy Discount (Save $10 when you buy $35 of select items) - 5% off when you check out via Subscribe & Save = 4 for $27.85. Shipping is free.Thanks to Deal Hunter Rokket for sharing this deal.

Features:
  • Bring creamy, cheesy goodness to the family table with organic pasta shells with the delightful taste of aged cheddar cheese
  • Made with organic pasta and real cheese, Annie's delivers the delicious, wholesome taste you know and love
  • Just follow the package direction to create yum in about 10 minutes; An ideal addition to a lunch, snack, dinner or any meal

Editor's Notes

Written by qwikwit | Staff
  • About this Deal:
    • With this deal the price is roughly ~$0.58 each.
    • Rated 4.6 out of 5 stars on Amazon based on over 16k customer reviews.
    • Please see the original post for additional details and/or view the Wiki and forum comments for further helpful discussion if available.
  • About this Store:

Original Post

Written by Rokket | Staff

Community Voting

Deal Score
+24
Good Deal
Get Deal at Amazon

Leave a Comment

Unregistered (You)

Top Comments

Roday
6 Posts
14 Reputation
Butter is expensive and isn't always available to people using food banks. Annie's calls for added 3 Tbsp of milk. I've subbed oatmilk before and my kids ate it. Compare that to Kraft's instructions that call for 4 Tbsp of butter and 1/4 c milk. Last time I checked Winco and a few other brands were similar to Kraft. For this reason I prefer to donate Annie's.

22 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Nov 26, 2025 03:58 AM
172 Posts
Joined Dec 2011
MGTR420Nov 26, 2025 03:58 AM
172 Posts
Looks like a good deal? I'll let others respond, but thanks for posting. Perfect donation for the upcoming food bank I think.
Nov 26, 2025 04:07 AM
2,577 Posts
Joined Oct 2012
JaxidianNov 26, 2025 04:07 AM
2,577 Posts
Good deal for sure, but 48 boxes is also quite the commitment.
Nov 26, 2025 04:37 AM
258 Posts
Joined Sep 2017
jeffdeNov 26, 2025 04:37 AM
258 Posts
Quote from MGTR420 :
Looks like a good deal? I'll let others respond, but thanks for posting. Perfect donation for the upcoming food bank I think.
A box of Kraft Mac and cheese at 7.5oz goes for .83 a box at Sam's Club, best price I could find in 10 seconds. ChatGPT says: Let's compare them on a cost-per-ounce basis so we're not fooled by box size.7.5 oz box at $0.83 • Cost per ounce = 0.83 / 7.5 = $0.1107 per ounce6 oz box at $0.58 • Cost per ounce = 0.58 / 6 = $0.0967 per ounceDifference • 0.1107 - 0.0967 = $0.014 per ounce cheaper • Percentage difference = 0.014 / 0.1107 ≈ 12.6% cheaperBottom lineThe 6 oz box is the better deal. It's about 13 percent cheaper per ounce than the 7.5 oz box.
Nov 26, 2025 05:48 AM
6 Posts
Joined Mar 2018
RodayNov 26, 2025 05:48 AM
6 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank Roday

Quote from MGTR420 :
Looks like a good deal? I'll let others respond, but thanks for posting. Perfect donation for the upcoming food bank I think.
Butter is expensive and isn't always available to people using food banks. Annie's calls for added 3 Tbsp of milk. I've subbed oatmilk before and my kids ate it. Compare that to Kraft's instructions that call for 4 Tbsp of butter and 1/4 c milk. Last time I checked Winco and a few other brands were similar to Kraft. For this reason I prefer to donate Annie's.
2
Nov 26, 2025 05:59 AM
172 Posts
Joined Dec 2011
MGTR420Nov 26, 2025 05:59 AM
172 Posts
Quote from Roday :
Butter is expensive and isn't always available to people using food banks. Annie's calls for added 3 Tbsp of milk. I've subbed oatmilk before and my kids ate it. Compare that to Kraft's instructions that call for 4 Tbsp of butter and 1/4 c milk. Last time I checked Winco and a few other brands were similar to Kraft. For this reason I prefer to donate Annie's.
Good point. Wouldn't have thought of that. Thanks to you and jeffde.
Nov 26, 2025 06:23 AM
90 Posts
Joined Nov 2012
rpestaNov 26, 2025 06:23 AM
90 Posts
Quote from Roday :
Butter is expensive and isn't always available to people using food banks. Annie's calls for added 3 Tbsp of milk. I've subbed oatmilk before and my kids ate it. Compare that to Kraft's instructions that call for 4 Tbsp of butter and 1/4 c milk. Last time I checked Winco and a few other brands were similar to Kraft. For this reason I prefer to donate Annie's.
I'm going to donate 36 of these, so this is a good point. Purchased.
1
Nov 26, 2025 01:26 PM
12,435 Posts
Joined Dec 2008
tennis8363Nov 26, 2025 01:26 PM
12,435 Posts
Quote from Jaxidian :
Good deal for sure, but 48 boxes is also quite the commitment.
They never really expire, so not really. If you have kids, these will be gone in 6-months.
2

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Nov 26, 2025 02:16 PM
2,577 Posts
Joined Oct 2012
JaxidianNov 26, 2025 02:16 PM
2,577 Posts
Quote from tennis8363 :
They never really expire, so not really. If you have kids, these will be gone in 6-months.
I guarantee the powdered cheese can go bad. I recently ran into that problem with my kiddo.
Nov 26, 2025 03:14 PM
262 Posts
Joined Oct 2012
Bigbent7Nov 26, 2025 03:14 PM
262 Posts
The last time I bought one of these my toddler decided he no longer liked the "yellow cheese" and only wanted white. Needless to say, these taste pretty good
1
2
Pro
Nov 26, 2025 06:07 PM
459 Posts
Joined Jul 2010
drow
Pro
Nov 26, 2025 06:07 PM
459 Posts
These taste ok but first, to cook them, you need to combine some tapioca powder with water and microwave it. When you open the cup it will look like some clear slime with weird slimy consistency then after you drop the powdered cheese. If you can handle that then ok. Great to feed kids that don't have to prep it then get grossed out during prep but it might turn off some people who have to prep and eat it.
4
Pro
Nov 26, 2025 06:31 PM
2,299 Posts
Joined Jan 2007
psychojinx
Pro
Nov 26, 2025 06:31 PM
2,299 Posts
Quote from Jaxidian :
I guarantee the powdered cheese can go bad. I recently ran into that problem with my kiddo.
Most likely, it was only in his mind, and not reality.
5
Pro
Nov 26, 2025 06:50 PM
3,124 Posts
Joined Feb 2007
TheWoman
Pro
Nov 26, 2025 06:50 PM
3,124 Posts
Quote from psychojinx :
Most likely, it was only in his mind, and not reality.

I've had the powdered cheese go bad, the powder had gotten clumpy and when prepared it just tasted wrong. No one wanted to eat it. It was at least a year past the best by date, so I don't fault the company, but there is a limit as to how long you can store this.
Nov 26, 2025 06:50 PM
1,744 Posts
Joined May 2006
daiei27Nov 26, 2025 06:50 PM
1,744 Posts
Quote from psychojinx :
Most likely, it was only in his mind, and not reality.
#ConfidentlyIncorrect

Sure it normally lasts past the expiration, but it's very possible for it to go bad. Especially the cheese.
Nov 26, 2025 07:09 PM
24 Posts
Joined Jun 2025
SkillfulIdea5016Nov 26, 2025 07:09 PM
24 Posts
Quote from daiei27 :
#ConfidentlyIncorrectSure it normally lasts past the expiration, but it's very possible for it to go bad. Especially the cheese.
Steve1989 has definitely encountered bad powdered cheese.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Nov 26, 2025 07:18 PM
2,577 Posts
Joined Oct 2012
JaxidianNov 26, 2025 07:18 PM
2,577 Posts
Quote from psychojinx :
Most likely, it was only in his mind, and not reality.
I assure you it was bad in reality and not just "in his head". Powdered cheese most certainly goes bad.

Leave a Comment

Unregistered (You)

Popular Deals

Trending Deals